przejdź do treści strony
baner serwisu

Aktualności

„mały uczeń PIERWSZA KLASA” - czat dla rodziców

Czat z dyrektor wydziału oświaty Lidią Rogaś odbył się 1 marca 2016 roku. Poniżej zapis czatu oraz odpowiedzi na wszystkie pytania, które wpłynęły po czasie.

 

Zapis czatu

 

Moderator: Witam Internautów oraz dzisiejszego eksperta - panią dyrektor Wydziału Oświaty Lidię Rogaś. Rozpoczynamy nasze spotkanie.

Kpiarz: Dlaczego posyłać dzieci do szkół, skoro zajęcia w nich odbywają się w piwnicach (gimnastyka) a dzieci ze względu na tłok nie wypuszcza się na korytarz?

Lidia Rogaś: Szkoły podstawowe publiczne prowadzone przez Miasto Szczecin są dobrze przygotowane na przyjęcie maluchów. 40 szkól na 43 posiada szkolny plac zabaw wybudowany w ramach programu Radosna szkoła specjalnie z przeznaczeniem dla najmłodszych dzieci. Rodzic posyłając dziecko do klasy I ma prawo wskazać trzy szkoły podstawowe, w tym dwie inne niż szkoła rejonowa. W obecnym roku z uwagi na znacznie ograniczoną liczbę dzieci objętych obowiązkiem szkolnym zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo przyjęcia dziecka do wskazanej przez rodzica placówki. W przypadku I etapu edukacyjnego w szkołach podstawowych rytm pracy wyznacza nauczyciel zgodnie z potrzebami uczniów, w salach znajdują się miejsca przeznaczone do zabawy, nie ma dzwonków.

Jerzy Bielec: Stan części szkół urąga wszelkim standardom, posyłanie dzieci do budynków gorzej wyglądających niż w PRL-u to chyba tylko kolejna próba oszczędzania na dzieciach: http://jerzybielec.blogspot.com/2014/11/w-takich-warunkach-ucza-sie-dzieci-w.html

Lidia Rogaś: Organizacja Dni Otwartych w szkołach podstawowych, Dni Przedszkolaka umożliwiają zainteresowanym rodzicom zapoznać się ze stanem budynków szkolnych, poznać kadrę pedagogiczną, zapoznać się z ofertą edukacyjną i opiekuńczą szkoły. Raport NIK bardzo dobrze ocenił przygotowanie szczecińskich szkół podstawowych na przyjęcie 6-latków.

Agata Grosicka: Szanowna Pani, po raz kolejny jako rodzic stoję przed dylematem, kiedy moje dziecko ma rozpocząć edukację w szkole. Dwa lata temu moje pierwsze dziecko zatrzymałam w zerówce jako 6- latka i uważam, że nie zrobiłam jemu krzywdy. Natomiast teraz mam problem co zrobić z kolejnym dzieckiem. Programy nauczania oraz szkoły dostosowano do potrzeb małych dzieci(i bardzo dobrze). Ja nie mam wątpliwości czy w czasie pierwszych trzech lat edukacji moje dziecko da sobie radę w szkole, natomiast moje wątpliwości budzi dalsza edukacja, kiedy to w klasie czwartej pozna czym jest uczenie się. Czy w tym okresie edukacji moje dziecko nie będzie miało problemu w szkole tylko dlatego, że jest o rok młodsze? Czy wówczas program nauczania zostanie zmieniony dla dzieci o rok młodszych niż ich poprzednicy? Czy dysponują Państwo danymi o dalszym losie dzieci, które rozpoczęły naukę w pierwszej klasie jako 6-latki?

Lidia Rogaś: Ministerstwo przygotowuje zmianę podstawy programowej. Wczoraj odbyło się spotkanie rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola z rodzicami dzieci, które już w tym roku w wieku sześciu lat rozpoczęły edukację szkolną. Rodzice ci potwierdzili, że była to słuszna decyzja.

Kpiarz: W ilu szkołach w Szczecinie dzieci uczą się na zmiany i ile szkół zamknięte czeka na deweloperów, którzy je przejmą?

Lidia Rogaś: Problemy lokalowe ma jedynie Szkoła Podstawowa nr 59 oraz Szkoła Podstawowa nr 48. Obie te szkoły są obecnie rozbudowywane, co poprawi warunki nauki dzieci. Nie ma w planach likwidacji publicznej szkoły podstawowej prowadzonej przez Miasto Szczecin.

Katarzyna Landsberg-Połubok: Dzień dobry! Jestem mamą pięciolatka, którego chciałabym posłać do zerówki (rocznik 2011). W szkole rejonowej poinformowano mnie, że przyjmą go pod warunkiem, że będą miejsca, a pierwszeństwo mają dzieci z rocznika 2010. Czy faktycznie tak jest?

Lidia Rogaś: Dzieci w wieku 5 lat maja prawo do edukacji przedszkolnej natomiast dzieci 6-letnie obowiązek. W związku z powyższym sześciolatki mają pierwszeństwo.

Paulina: Jaką mogę mieć pewność decydując się na posłanie 6-letniego dziecka do szkoły, że trafi ono do klasy składającej się tylko i wyłącznie z dzieci z rocznika 2010?

Lidia Rogaś: Dyrektor szkoły przy planowaniu klas I powinien uwzględnić ich wiek i w miarę możliwości stworzyć osobno oddziały dla 6-latków i 7-latków. W tym roku problem ten nie powinien wystąpić, ponieważ w tym roku szkolnym kandydują tylko dzieci 6- letnie.

JoannaFCh: 1. czy do zerówek w szkole jest rejonizacja? 2. czy dziecko ma zagwarantowane ze szkoła w której będzie uczęszczało do zerówki, przyjmie potem dziecko do pierwszej klasy pomimo ze to nie będzie rejon dziecka? 3. czy oboje rodziców muszą pracować na etacie aby dziecko zostało przyjęte do świetlicy w sykole? A jeżeli jeden z rodziców jest na etacie a drugi prowadzi działalność gospodarcza?

Lidia Rogaś: Do zerówek nie ma rejonizacji. Ustawa gwarantuje przejście do klasy pierwszej w tej samej szkole na wniosek rodzica.

Magdalena: 1. Czy zamierzają Państwo umożliwić powstanie mniej licznych klas, niż obecne minimum? Ile klas powstanie w szkole, do której zgłosi się np. 58-60 uczniów? 2. Jak zamierzają Państwo wesprzeć opiekę w świetlicach w szkołach, aby nie były to przeładowane dziećmi przechowalnie?

Lidia Rogaś: Będziemy starali się zachować standard liczebności klas 25. W przypadku opisanym przez Panią oraz gdy wszystkie zgłoszone dzieci będą z obwodu szkoły, zostaną utworzone 3 oddziały.Do każdej klasy pierwszej w roku szkolnym 20162017 zostaną przyznane nieodpłatne dla rodzica dodatkowe godziny zajęć. Zajęcia te w wymiarze 10 godzin w tygodniu (2 godziny dziennie, w ramach których będą miały one możliwość rozwijania swoich zainteresowań i uzdolnień. Rodzaj zajęć będzie ustalał dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami i wychowawcą klasy. W ten sposób uczeń, który będzie korzystał z opieki świetlicowej przejdzie do niej znacznie później.

Jurek: Dzien dobry. w przedszkolach dzieci w ciagu dnia maja tzw. lezakowanie. W szkolach jakos tego nie widze? Czy moze sie myle?

Lidia Rogaś: W przedszkolu leżakują tylko najmłodsze dzieci. 5 i 6 - latki już nie leżakują.

Eliza: Dzień dobry. Z tego co słyszy się w mediach inne samorządy wprowadzają finansową zachętę dla rodziców do tego, by posłali swoje 6-letnie dziecko do szkoły zamiast do zerówki czy przedszkola. Dlaczego w Szczecinie takie rozwiązanie nie zostało wprowadzone?

Lidia Rogaś: W Szczecinie wprowadzony został cały Pakiet rozwiązań dla dzieci 6-letnich podejmujących naukę w klasie pierwszej. Przy jego tworzeniu kierowaliśmy się oczekiwaniami i obawami wyrażanymi przez rodziców w bezpośrednich rozmowach z wychowawcami oraz w ankietach. Priorytetem dla miasta jest spełnienie oczekiwań rodziców wobec szkoły podstawowej. Wprowadzone rozwiązania dotyczą przyznania dodatkowych godzin dla każdej klasy I rozwijających zainteresowania i uzdolnienia maluchów, dodatkowych etatów specjalistów (psycholog, logopeda), organizacji półkolonii w okresie ferii i wakacji, organizacji świetlic dla dzieci 6 i 7-letnich, tworzenia przez każda szkołę programu adaptacyjnego dla 6-latków.

Ewa: Jestem mamą dziecka urodzonego 30 grudnia 2010. Obecnie jest w przedszkolu w grupie przygotowywanej do szkoly. Co panstwo radzicie takim rodzicom jak nasza sytuacja? Czy nie uważacie Państwo, że mozliwosc spotkania w klasie 1 dzieci o 23 misiace starszych od mojej pociechy to mie jest zbyt duzo? Mamy rok do swoich rówieśników a co dopiero do dzieci urodzonych 1 stycznia 2009 a taka mozliwosc istnieje. Co Panstwo radzicie w takiej sytuacji?

Lidia Rogaś: W tym roku naukę w kl. I w szkole podstawowej podejmą wyłącznie 6-latki. 7-latki już chodzą do kl. I z wyjątkiem tych, które zostały odroczone. rzdzimy jednak rozważyć posłanie dziecka do kl. i, bo będzie to mniej liczny rocznik i większe szanse dostania się do wybranych szkół na kolejnych etapach edukacyjnych.

MAMA 6-LATKA: Moje dziecko aktualnie uczęszcza do Przedszkola. Chcę ubiegać się podczas rekrutacji o przyjęcie go do zerówki w Szkole. Czy mogę jednocześnie zabezpieczyć dziecko przez pozostawienie w przedszkolu deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego? (na wypadek gdyby nie dostał się do zerówki w Szkole)?

Lidia Rogaś: Niestety nie. Elektroniczny system pozwala jedynie na złożenie deklaracji albo wypełnienie podania na przyjęcie do szkoły.

Paulina: Czy 6-letnie dziecko nie potrafiące czytać i pisać odnajdzie sie w pierwszej klasie i czy sie do niej nadaje?

Lidia Rogaś: Podstawa programowa kształcenia zintegrowanego (kl. I-III)już kilka lat temu została dostosowana do potrzeb dzieci najmłodszych, tj. 6-latków. Poza tym nauczyciel ma obowiązek indywidualizowania pracy z dziećmi i dostosowywania swoich oddziaływań do potrzeb i możliwości dzieci. Tempo pracy dzieci w kl. I jest wolniejsze i dostosowane do ich indywidualnych możliwości.

Jola: Dzien dobry. Chetnie wyslalabym moje dziecko do pierwszej klasy szkoly podstawowej, ale mam obawy co do tego czy na pewno sobie tam poradzi. Co w sytuacji, gdyby jesli po 3-4 miesiacach zauwaze, ze moja pociecha nie daje rady? Czy bede mogla ja cofnac do przedszkola?

Lidia Rogaś: W przyszłym roku szkolnym nie ma takiego prawa cofnięcia dziecka do oddziału zerowego w trakcie roku szkolnego. Proszę pamiętać, że podstawa programowa obejmuje trzy-letni okres nauki dziecka a nie jeden rok, więc dziecko ma 3 lata na opanowanie umiejętności zawartych w podstawie programowej.

Tomasz Z.: Jak wyglada kwestia finansow? W przedszkolu musielismy placic za pobyt dziecka, a w szkole? Niby nauka nie jest platna, ale dobrze wiemy jak to wszystko wyglada - skladka na komitet rodzicielski, ubezpieczenie, materialy szkolne znajdujace sie w klasie (farby, kredki itd.) Czy w tak odmienionych szczescinskich szkolach, dalej rodzice beda musieli za to wszstko placic?

Lidia Rogaś: Dziecko w klasie pierwszej otrzymuje nieodpłatnie podręczniki. W przypadku wymienionych w pytaniu składek to są one oczywiście nieobowiązkowe. Należy jednak pamiętać, że zaopatrzenie dzieci w przybory do pisania, malowania, odpowiedni strój itp. należy do obowiązków rodzica. Szkoły dokonują zakupów wykorzystywanych w pracy z dziećmi materiałów tylko i wyłącznie w porozumieniu z rodzicami w celu wyręczenia rodziców z dodatkowych zadań. Składki na tzw. komitet rodzicielski, ubezpieczenie nie są obowiązkowe i decyzje o dokonaniu wpłat podejmuje rodzic.

Wiktoria: Czy będą zwiększone odziały zero w szkołach?

Lidia Rogaś: Z uwagi na sytuację w której się znajdujemy, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie będą decyzje rodziców. Dlatego też oddziały „zero” w szkołach będą tworzone w trakcie składania wniosków przez rodziców. Grupa powinna liczyć nie więcej niż 25 dzieci.

Magda: Czy klasy będą budowane rocznikami, czy będą łączone np. 2009 z 2010?

Lidia Rogaś: W tym roku tylko 6-latki będą kandydowały do klas pierwszych i nieliczne odroczone dzieci 7 - letnie.

Arek: Z tego co wiem, na podjęcie decyzji dot. posłania dziecka z przedszkola do pierwszej klasy SP mam czas jedynie do 7 dni poprzedzających termin rekrutacji do szkoły. Obawiam się, że mogę się do tego czasu nie zdecydować na szkołę i będę chciał zostawić dziecko w przedszkolu. A co w sytuacji, gdy jednak zmienię zdanie? Czy po tym terminie ktoś będzie mógł podjąć decyzję, że moje dziecko będzie jednak mogło chodzić do szkoły? Czy jeśli teraz powiem, że przedszkole, to ta decyzja będzie już nieodwołalna?

Lidia Rogaś: W ciągu 7 dni przed rozpoczęciem rekrutacji (od 29.02.2016 do 04.03.2016) rodzice składają deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, tj pozostawieniu dziecka w oddz. 0 na kolejny rok.Rekrutacja natomiast do kl. i szkół podstawowych rozpoczyna się 7 marca i trwa do 22 marca 2016 r.Szkoła obwodowa ma obowiązek przyjęcia dziecka zamieszkującego w jej obwodzie do kl. I bez rekrutacji, nawet, jeśli rodzic zgłosi się po rekrutacji.

Zmartwiona babcia: Moj wnuczek Krzys ma dopiero 6 lat, gdzie takiego malucha wysylac do szkoly?! Czy nie uwazacie panstwo, ze jest to zabieranie dziecinstwa? Przeciez takie male dziecko raczej nie jest gotowe do nauki! Ma sie bawic i poznawac swiat, a nie siedziec w szkolnej lawce, byc ocenianym i stresowac sie sprawdzianami!

Lidia Rogaś: Właśnie dlatego MEN dało możliwość rodzicom do decydowania w sprawie posłania 6-latka do klasy pierwszej. Przed podjęciem decyzji właściwe by było zasięgnąć opinii obecnej wychowawczyni dziecka, skorzystać z porady specjalisty w poradni psychologiczno-pedagogicznej w ramach uruchomionych punktów konsultacyjnych (wykaz punktów na stronie: www.6latki.szczecin.pl). Proszę pamiętać, że dzieci w większości przypadków dojrzały do podjęcia nauki w szkole. Obawy mamy raczej my dorośli, a dzieci bardzo dobrze sobie radzą.

Gosia&Sebastian: Boimy się, że nasze dziecko będzie narażone na kontakt ze starszymi (np. 10-letnimi) dziećmi. Co będzie jak takie starsze dziecko zrobi krzywdę 6-latkowi? Popchnie, uderzy itd. W jaki sposób zamierzacie państwo rozwiązać tę kwestię?

Lidia Rogaś: Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrektor. Szkoły mają opracowane procedury bezpieczeństwa i wiedzą, jak postępować w razie wypadku. Nauczyciele mają obowiązek prowadzenia z dziećmi pogadanek nt. bezpiecznego poruszania się po szkole. Najczęściej maluchy korzystają z wydzielonej części budynków (osobne skrzydło, piętro, wydzielona część korytarza)

Monika: Jeden z punktów mówi o organizowaniu w szkole półkolonii w okresie ferii zimowych, wakacji, Będą one płatne czy nie?

Lidia Rogaś: Opieka dla 6-i 7-latków w czasie ferii i wakacji w szkołach podstawowych będzie organizowana w formie półkolonii, na dotychczasowych zasadach. Zwiększy się liczba szkół i pula miejsc. Nie można oczekiwać, że wszystkie Szkoły podstawowe będą czynne w czasie wakacji i ferii, bo również przedszkola mają dyżury, a inne przedszkola w tym czasie są zamknięte. Poza tym liczba szkół i miejsc na półkoloniach uzależniona jest od nauczycieli, którzy muszą wyrazić wolę podjęcia pracy w czasie wakacji i ferii. Opłata za półkolonie jest symboliczna.

Magda: Proszę mi powiedzieć, na ile dziecko idące do pierwszej klasy szkoły podstawowej musi być samodzielne. Wiadomo, panie przedszkolanki pomagają maluchom np. w toaletach. A jak to będzie wyglądało w szkole, chociażby w czasie prowadzonej lekcji?

Lidia Rogaś: Żadne dziecko nie jest pozostawione w szkole bez opieki, proszę jednak pamiętać, że także w przedszkolu dzieci uczone są stopniowo samodzielności.

Daniel: Czy zostanie zapewniona opieka dzieciom w okresach ferii, wakacji, okresów międzyświątecznych - gdzie normalnie przedszkola pracowały a szkoły były zamknięte?

Lidia Rogaś: Opieka dla 6-i 7-latków w czasie ferii i wakacji w szkołach podstawowych będzie organizowana w formie półkolonii, na dotychczasowych zasadach. Zwiększy się liczba szkół i pula miejsc. Nie można oczekiwać, że wszystkie Szkoły podstawowe będą czynne w czasie wakacji i ferii, bo również przedszkola mają dyżury, a inne przedszkola w tym czasie są zamknięte. Poza tym liczba szkół i miejsc na półkoloniach uzależniona jest od nauczycieli, którzy muszą wyrazić wolę podjęcia pracy w czasie wakacji i ferii. Okresy międzyświąteczne są ustawowo wolne od zajęć dydaktycznych, dzieci natomiast mają już w chwili obecnej zapewnioną opiekę , jeśli rodzice zgłoszą taką potrzebę.

Anka M.: Obawiam się, ze moje dziecko będzie musialo codziennie do szkoły nosic ciezki tornister. czy podstawówki zapewniają dla takich maluchów jakies szafki na ich rzeczy? Tak żeby takie male dziecko nie musiało codziennie nosić wielu kilogramów...

Lidia Rogaś: Wszystkie dzieci kl. I-III mają możliwość pozostawiania podręczników i przyborów w klasie, najczęściej w przystosowanych do tego celu szafkach.

Mama Kacpera: Czy jeśli wybiorę opcję "0" w szkole do której syn się nie dostanie czy mogę zgłosić go do 1 klasy w tej samej szkole? Albo co jeśli nie dostanie się do "0" wybranej preferencji to co potem? Wybiera się szkołę najbliżej miejsca zamieszkania bądź pracy.

Lidia Rogaś: Proszę zgłosić to dyrektorowi szkoły w momencie składania podania

Anna S.: Kiedy w końcu rodzice mają czad na podjęcie ie decyzji?! W mediach pojawiają się różne terminy - raz ze do 7 marca, raz ze do końca marca. O co z tym wszystkim chodzi?! Jestem już zagubiona w tych wszystkich terminach...

Lidia Rogaś: Rodzice dzieci (3-, 4- i 5- latków w tzw. zerówkach) uczęszczających obecnie do oddziałów przedszkolnych w przedszkolach lub w szkołach podstawowych w terminie 7 dni poprzedzających datę rozpoczęcia rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub szkole podstawowej, do której dziecko aktualnie uczęszcza. Rekrutacja ta w Gminie Miasto Szczecin rozpoczyna się 7 marca, a zatem rodzic ma praktycznie czas od 29 lutego (poniedziałek) do 4 marca (piątek) czas na złożenie ww. deklaracji.W przypadku gdy rodzic zdecyduje się na klasę pierwszą to obowiązują go terminy rekrutacji zamieszczone na stronie www.nabor.pcss.plszczecin.W przypadku gdy rodzic zdecyduje się na klasę pierwszą w szkole, w której dziecko obecnie realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, to bez względu na to czy jest to szkoła rejonowa czy nie dziecko będzie przyjęte do tej klasy bez przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego. Oczywiście o takiej decyzji należy poinformować dyrektora tej szkoły najlepiej w terminie składania wniosków rekrutacyjnych (sądzę jednak, że ten przypadek Pani nie dotyczy).

Anna: Witam. Co z 3-latkami w związku z brakiem miejsc w przedszkolach dla nich?

Lidia Rogaś: Planujemy utworzyć dodatkowych 100 miejsc w publicznych przedszkolach oraz utworzyć dodatkowe oddziały dla dzieci 3-letnich w niektórych szkołach podstawowych.

Krzysztof: Czy w przyszłym roku będzie możliwość ponownego zapisania dziecka do klasy I ?

Lidia Rogaś: Proszę dać dziecku szansę, prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby. Do września 2016 r. jest jeszcze pół roku.

Magdalena Rybarkiewicz: Do kiedy w końcu muszę podjąć decyzję dot. Wyboru posłanie mojego 6-letniego dziecka do szkoły podstawowej lub o pozostawieniu go w przedszkolu?

Lidia Rogaś: Rodzice dzieci (3-, 4- i 5- latków w tzw. zerówkach) uczęszczających obecnie do oddziałów przedszkolnych w przedszkolach lub w szkołach podstawowych w terminie 7 dni poprzedzających datę rozpoczęcia rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub szkole podstawowej, do której dziecko aktualnie uczęszcza. Rekrutacja ta w Gminie Miasto Szczecin rozpoczyna się 7 marca, a zatem rodzic ma praktycznie czas od 29 lutego (poniedziałek) do 4 marca (piątek) czas na złożenie ww. deklaracji.

Paweł Siniowski: Witam, moje pytanie dotyczy 6 latka, który obecnie jest w przedszkolu i rozważam wysłania dziecka do klasy "0" w szkole podstawowej. czy mogę zadeklarować, że zostawiam dziecko w przedszkolu do którego uczęszcza, i jednocześnie złożyć podanie do szkoły nie rejonowej o przyjęcie dziecka do klasy"0" i jaki mam na to czas. Pozdrawiam

Lidia Rogaś: Niestety, jeśli złoży Pani deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego (do 4 marca br.), to system uniemożliwi jednocześnie wprowadzenie dziecka w nowej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych. Takie rozwiązanie wyklucza blokowanie miejsc, co ze względów organizacyjnych jest dla szkół i przedszkoli bardzo ważne.

Mama 6-latka: Mam pytanie odnośnie nauki zmianowej w szkołach podstawowych. Jak wszyscy wiemy, nie jest to ani dobre ani popularne rozwiązanie. Czy takie małe dzieci, jak nasi 6-latkowie, będą musieli się uczyć w takim systemie? Może lepiej zarezerwować takie rozwiązanie tylko i wyłącznie dla starszych dzieci?

Lidia Rogaś: W przyszłym roku szkolnym jeden rocznik sześciolatków (ok. 3500 dzieci) trafi do przedszkoli, zerówek w szkołach i klas I. Będzie dużo mniej dzieci, które jednorazowo pójdą do szkoły.

Olimpia: Witam. Pytanie dotyczy 10 godzin dodatkowych dla klas 1.(Super pomysł)ale czy obowiązywał tez bedzie pozniej w klasie2 i 3.W mojej szkole były klasy profilowanie miedzy innymi z rozszerzonym ang.W roku 2016/2017 będą klasy ogolne a 2 godz angielskiego odbywac sie będą w ramach tych 10 godzin.A co w 2 i 3 klasie?

Lidia Rogaś: 10 dodatkowych godzin pozwoli również na wprowadzenie dodatkowych zajęć z języków obcych, a w szkołach, w których do tej pory funkcjonowały oddziały z innowacjami pedagogicznymi dwujęzycznymi, są już odpowiednie programy i odpowiednio przygotowani nauczyciele.

Kiartan: Mój syn jest pięciolatkiem z lutego, dlatego też chciałabym posłać syna do szkoły do zerówki od września, ale czy będę to mogła zrobić w obecnej sytuacji zmiany systemu?

Lidia Rogaś: Może Pani posłać dziecko do zerówki do szkoły. W tym celu należy wziąć udział w rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Beata: Z tego, co mi wiadomo w zerówkach nie obowiązuje rejonizacja, aczkolwiek sama zerówka jest obowiązkowa. W szkole taka rejonizacja obowiązuje i mam pewność, że w momencie rozpoczęcia edukacji szkolnej przez dziecko, będzie na niego czekało miejsce w szkole rejonowej nieopodal miejsca zamieszkania, a dokładniej wniosek o przyjęcie do szkoły nie zostanie odrzucony z powodu za małej ilości punktów zdobytych podczas rekrutacji np. z powodu zbyt małej liczby deklarowanych godzin, braku zatrudnienia opiekunów itd. W związku z tym, że interesuje mnie, by dziecko uczęszczało do zerówki oraz szkoły podstawowej w pobliżu miejsca zamieszkania, mam kilka wątpliwości. Co dzieje się z dzieckiem, które nie dostało się do żadnej z wybranych przez rodzica placówek - czy może się okazać, że przez ten obowiązkowy rok przygotowania przedszkolnego, będzie musiało uczęszczać do punktu przedszkolnego oddalonego sporo od miejsca zamieszkania i wystąpi np. konieczność dojazdów autobusem? Jeśli wybiorę, jako jedną z placówek punkt przedszkolny przy szkole rejonowej, czy mam 100 pewności, że dziecko dostanie się do takiej placówki na czas zerówki?

Lidia Rogaś: Droga dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego do szkoły nie może być dłuższa niż trzy kilometry. Jednak nie obowiązuje rejonizacja. Rejonizacja dotyczy dzieci, które rozpoczynają edukację w klasie pierwszej.

mama 6 latka: Dzień dobry, dlaczego okres składania wniosków o pozostawienie dziecka w przedszkolu nie nakłada się z czasem rekrutacji w szkołach? Chciałabym posłać syna do zerówki w szkole CKS, ale nie mam gwarancji czy się dostanie. Czy w tym momencie mam już zamkniętą bramkę do pozostawienia syna jeszcze przez rok w przedszkolu?

Lidia Rogaś: Tak stanowi prawo oświatowe, ustanowione przez MEN

Pani Ula: Witam. Czy miasto szczecin planuje utworzenie w szkołach wiecej oddziałów O?

Lidia Rogaś: na to pytanie już udzielono odpowiedzi

Marcin & Małgorzata: Mamy pytanie dot. podejmowania decyzji. Czy w sytuacji, gdy teraz zapiszemy nasze 6-letnie dziecko 6-cio do zerówki szkolnej, to czy przed rozpoczęciem roku szkolnego (lub nawet w jego trakcie) będziemy mogli ewentualnie przepisać dziecko do klasy 1-szej szkoły podstawowej?

Lidia Rogaś: Do klasy I w szkole obwodowej (rejonowej) można na wniosek rodzica przyjąć dziecko 6-letnie, jeżeli w roku szkolnym 20152016 korzystało w wychowania przedszkolnego (tzn. chodziło do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej) lub posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w kl. I (dotyczy to dzieci, które nie chodziły do przedszkola). Stosowny wniosek rodzice mogą złożyć nawet w trakcie roku szkolnego, nie ma tu ustawowo ustalonych terminów, aczkolwiek z uwagi na właściwe zaplanowanie pracy Szkoły, a także inne dzieci i ich rodziców, którzy być może czekają na wolne miejsca w rekrutacji uzupełniającej, dobrze by było, aby taki wniosek złożyć jak najwcześniej, jeszcze przed wrześniem 2016 r.

Pani Ula: Witam. Jeżeli w szkołach do oddziałów O nie ma rejonizacji to czym dyrektorzy szkol kierują sie przy doborze dzieci

Lidia Rogaś: W przyjęciu dziecka do oddziału przedszkolnego (a takim jest również oddz. „0” niezależnie od tego, czy działa on w przedszkolu czy w szkole podstawowej) brane są pod uwagę jedynie kryteria ustalone przez MEN i gminę.W kryteriach rekrutacji ustalonych przez gminę za zamieszkiwanie w pobliżu szkoły podstawowej dzieci mają przyznane dodatkowe punkty.

Rodzic: Moje dziecko uczęszcza do zerówki w przedszkolu. Rozważam możliwość pójścia do zerówki w szkole. Do kiedy jest termin złożenia podania w szkole?

Lidia Rogaś: Rekrutacja do przedszkoli (w tym również oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych) trwa od 07.03.2016 r. do 29.03.2016 r.

Joanna: Czy można się zapoznać z raportem NIK-u o przygotowaniu szkół na przyjęcie 6latków dla konkretnej szkoły?

Lidia Rogaś: Raport jest dostępny na stronach NIK-u

Tatulo: Czy sa jakieś kryteria pierwszeństwa do zerówki? Czy kto pierwszy ten lepszy?

Lidia Rogaś: kryteria naboru do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych określa uchwała nr XV36116 Rady Miasta Szczecin z dnia 26 stycznia 2016r., która jest opublikowana w BIP. Kryteria ustawowe określa ustawa o systemie oświaty

Katarzyna Barć: Witam serdecznie moja córka chodzi do pierwszej klasy w OSM Szczecina na Bolesława Śmiałego. Zastanawiam się czy nie pozostawić Jej jeszcze raz w pierwszej klasie. Czy wszystkie szkoły dają czas na podjęcie decyzji do końca marca? Słyszałam że OSM chce decyzję jeszcze w tym tygodniu :( Moja córka intelektualnie rozwija się bardzo dobrze. Mamy jednak problem z Jej rozwojem emocjonalnym. W domu nie chce odrabiać lekcji ani grać na instrumencie tylko woli się bawić i oglądać bajki. Jest ciągle zmęczona i bardzo trudno zmotywować Ją do lekcji w domu. Płacze i się złości. Wychowawczyni w szkole nie chce słyszeć o zostawieniu Ali ponownie w 1 klasie. Co robić? Jaka decyzja jest dobra dla mojej Córki?

Lidia Rogaś: W przypadku OSM obowiązują przepisy szczególne określane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pani Magda: Witam. Czym kierują sie dyrektorzy szkol w trakcie przyjmowania dziecko do oddziałów O skoro nie ma rejonizacji

Lidia Rogaś: kryteriami określonymi w uchwale nr XV36116 z dnia 26 stycznia 2016r., opublikowanej w BIP i kryteriami ustawowymi wskazanymi w ustawie o systemie oświaty

Iza: dlaczego 6latki w przedzszkolach są przez ich dyrektora wypychane na siłę do szkoły tłumaczczy się rodzicom,że jeżeli tego nie zrobią to zostaną z 3latkami w jednej grupie przecież prawo nas chroni to zwykły szantaż

Lidia Rogaś: W Szczecinie respektowane jest ustawowe prawo rodzica do pozostawienia dziecka 6-letniego w oddz. 0 w przedszkolu, zapisania go do oddz. 0 w szkole podstawowej lub zapisania do kl. I w szkole podstawowej

Grzegorz M: Czy dodatkowe 10 godzin w tygodniu to bedą zajęcia realizowane w świetlicach, czy w z wychowacą w klasie ?

Lidia Rogaś: zajęcia będą realizowane bezpośrednio po lekcjach, w małych grupach a nauczyciel prowadzący będzie uzależniony od rodzaju zajęć

Grzegorz M: Dzień dobry Mam pytanie dotyczace opieki 6 latków w klasach pierwszych w czasie ferii zimowych i wakacj. Gwarantuje to nowy pakiet "uczeń pierwsza klasa". Czy opieka ta będzie realizowana w każdej szkole gdzie są odziały pierwszych klas z 6latkami i czy bedzie realizowana w pełnym wyniarze godzin tj min 8h w ciagu dnia ? Co natomiast z pozostałymi dniami wolnymi od zajeć dydaktycznych tj,np. w okolicy świąt czy Dzien Edukacji Narodowej. 2maj itp ?

Lidia Rogaś: Na podobne pytanie udzielono już odpowiedzi.

Grzegorz M: Czy złożenie deklaracji o pozostawieniu dziecka w przedszkolu uniemożliwi złożenie deklaracji o przyjecie do I klasy po 7 marca ?

Lidia Rogaś: na podobne pytanie już została udzielona odpowiedź

Martini 44: Dni Otwarte fajnie ze takowe są organizowane w tych dniach wszystko wyglada pieknie no ale niestety tylko w tych dniach rzeczywistosc natomiast pozniej weryfikuje to wszystko znam rodzicow ktorzy dali sie namowic na poslanie dziecka w wieku 6 lat i teraz zalują podjetych decyzji bo szkoly sa przygotowane ale tylko podczas dni otwartych pozniej okazuje sie ze juz tak kolorowo niestety nie jest praca na dwie zmiany brak zaangazowania w bezpieczenstwo dzieci szkola to nie przedszkole ktore tworzy calkiem inny klimat bezpieczenstwo i przyjazne otoczenie to dla naszych dzieci drugi dom w szkole moim zdaniem takich warunkow naszym dzieciom nikt nie zapewni jakie maja w przedszkolach wiec dlaczego taki nacisk na nas rodzicow aby zagwarantowac swoim dzieciom taka zmiane i stres bo niestety tak to sie pozniej konczy.

Lidia Rogaś: W czasie Dni Otwartych rodzice mają możliwość nie tylko obejrzeć szkołę, ale też porozmawiać z dyrektorem, pedagogiem, nauczycielami i inny mi pracownikami szkoły tak, aby jak najlepiej zapoznać się z rzeczywistością szkolną

Kasia M: Jeszcze raz odnośnie opieki w okresach między świętami oraz inne dni; np: często koniec roku już następuje ok 20 czerwca. Co wtedy z opieką dla 6-latka? W przedszkolu obecnie nie mam takiego problemu z opieką nad dzieckiem

Lidia Rogaś: odpowiedź na podobne pytanie została już udzielona

Katarzyna: Chcę posłać dziecko do oddziału zerowego w szkole podstawowej, nie będącej jego szkołą rejonową. Chciałam się dowiedzieć kiedy rozpoczyna się rekrutacja do oddziałów "0" w szkołach?

Lidia Rogaś: rekrutacja do oddziałów przedszkolnych (w tym oddz.0 niezależnie od tego, czy są one zorganizowane w przedszkolach, czy w szkołach podstawowych), rozpoczyna się 7 marca 2016 r. i trwa do 29 marca br.

Tomasz: Pisze Pani, ze dzieci z rejonu maja pierwszenstwo do SP, a jak ma sie to do dziecka ktore zamieszkuje dany rejon ale nie jest zameldowane pod danym adresem, jak tez i rodzice(wynajem). Oprowadzam składki z adresu zamieszkania(rejonu szkoły)w Szczecinie wiec czy również jestesmy uważani jako osoby z Pierszeństwem? z przedszkolem juz wiem jak to wygladało. Ciekawi mnie teraz Szkoła.

Lidia Rogaś: Decyduje miejsce zamieszkania a nie zameldowania.

Moderator:Powoli zbliżamy się do końca spotkania. Prosimy o zadawanie ostatnich pytań.

M.N.: Czy w roku szkolnym 2017/2018 uczniowie I klasy również będą mieli zapewnione dodatkowe godziny zajęć oraz półkolonie, tak jak oferujecie Państwo 6-latkom w roku 2016/2017? Dlaczego dzieci z różnych roczników są nierówno traktowane,obecni uczniowie i zapewne Ci, którzy pójdą do pierwszej klasy w roku 2017/2018 ze wsparcia nie skorzystają?

Lidia Rogaś: Wszystkie działania organu prowadzącego spowodowane są niestandardową sytuacją polegającą na wolnym wyborze rodzica odnośnie rozpoczęcia edukacji dziecka od 1.09.2016 r. Rodzice stoją przed trudnym wyborem - posłać 6-latka do oddziału przedszkolnego w przedszkolu, szkole czy do klasy pierwszej? Mam nadzieję, że wszystkie wypracowane dobre propozycje znajdą uznanie rodziców, nauczycieli i dyrektorów placówek.

Katarzyna - mama Oliwki: Czy nie obawiacie się Państwo, że obecni 6-latkowie, nie poradzą sobie na kolejnych etapach nauki? Tzn. naprzykład w klasie 4, potem w gimnazjum itd.?

Lidia Rogaś: Podstawa programowa dla danego etapu edukacyjnego stanowi kontynuację poprzedniego etapu. Brane są pod uwagę obowiązujące treści programowe z poprzedniego okresu.

Magdalena Ziółkowska: Czy nie obawiacie się państwo sytuacji, że w jednej klasie spotka się dziecko 7-letnie ze stycznia 2009 i dziecko 6-letnie z grudnia 2010? Przecież to ogromna różnica wiekowa! Czy to dobre dla tak małych dzieci?

Lidia Rogaś: odpowiedź na podobne pytanie już została udzielona

Pan Tomasz: Cały czas poruszany jest problem 6-latka w klasie 1. My już postanowiliśmy że nasz syn powtórzy zerówkę. Myśleliśmy przenieś go do szkoły z przedszkola tu pojawił się problem. W momencie zapisu do "wymarzonej szkoły" traci automatycznie miejsce w przedszkolu. Teraz zakładamy, że nie dostaje się do szkoły pierwszego wyboru i trafia gdzieś indziej, tam gdzie nie chcemy. Nie jest to jego docelowa szkoła (w tej co chcemy żeby poszedł za rok do 1 klasy), a nie jego byłe przedszkole. Po co dziecku fundować stres zmiany otoczenia na jeden rok? Czy Pan Prezydent zwiększy oddziały 0 w szkołach?(Pani Dyrektor z SP45 twierdzi, że nie i jeżeli uparliśmy się na powtarzanie zerówki to powinno być to, to samo przedszkole). Przecież jeśli zaryzykujemy i nie uda się dostać do oddziału 0 w szkole powinniśmy wrócić do tego samego przedszkola.

Lidia Rogaś: podobne pytanie już było, zasady obowiązują wszystkie szkoły, również SP 45

Tatulo: Deklaruje zostawić się dziecko w przedszkolu. Wiem, że nie dla wszystkich dzieci w ZERÓWKACH starczy miejsca. Czy zamierzają Państwo po porażce rekrutacji do klas 1 zwiększyć zerówki i dać możliwość przenoszenia dzieci z przedszkoli do szkół.

Lidia Rogaś: Jeżeli będzie taka konieczność zostanie przeprowadzony nabór uzupełniający.

Justyna P.: Czy rozwiązaniem tej sytuacji (związanej z zamieszaniem i wyborem dla dziecka 6-letniego szkoły lub przedszkola) jest zatrudnienie prywatnie nauczycielki i nauka dziecka w domu? Czy prawo przewiduje taka możliwość? Czy dziecko 6-letnie może pobierać naukę (taką typowo szkolną) w domu?

Lidia Rogaś: prawo na to zezwala

Pani Magda: Witam. Moje dziecko obecnie chodzi do przedszkola do zerówki. Od wrzesnia chciałabym puścić go do szkoły jeszcze raz do zerówki i tym samym zwolnić miejsce dla 3 latka w przedszkolu. Okazuje sie ze jest problem bo pani dyrektor z SP 45 poinformowała ze jeżeli rodzice chcą jeszcze raz posłać dziecko do zerówki to najlepiej jeszcze raz w tym samym przedszkolu ponieważ Pani dyrektor nie zamierza zwiększać oddziałów 0. Chciałabym zeby moje dziecko poszło do tej szkoły ale skoro nie ma pewności ze sie tam dostanie to nie ma po co ryzykować ze w razie czego dziecko zostanie określone z listy przedszkola.

Lidia Rogaś: odpowiedź na podobne pytanie już została udzielona, jednakowe zasady obowiązują wszystkie szkoły, również SP nr 45

Rodzic: Czy jest możliwość zapisania dziecka na ten moment do zerówki w szkole a przed zakończeniem jeszcze tego roku szkolnego 2015/2016 przepisania dziecka do pierwszej klasy? (kilka m-cy w życiu dziecka czasme bardzo duzo zmienia a decyzje musimy podjąć już)

Lidia Rogaś: Odpowiedź już została udzielona.

Ala H.: Co ma zrobić rodzić jeśli jego dziecko skończy dopiero 6 lat w grudniu tego roku. Idąc do pierwszej klasy takie dziecko nie ma jeszcze 6lat skończonych?

Lidia Rogaś: rodzic decyduje, jednak nie ma przeciwskazań

Katarzyna: Czy posyłając 6 - latka do oddziału "0" w szkole podstawowej muszę wejść na stronę rekrutacji do przedszkoli czy rekrutacji do szkół?

Lidia Rogaś: naboru dokonuje się w zakładce przedszkola

Olimpia: Witam.Czy polkolonie w ferie i wakacje bedą odplatne?(ceny polkoloni teraz to ogromny koszt

Lidia Rogaś: odpowiedź na podobne pytanie już została udzielona

Marta: Dotyczy 3 latków. Od 7 marca rusza nabór do przedszkoli. Rodzice wybierają 3 przedszkola. Czy będą w tym czasie jakieś rzetelne ile miejsc dla 3 latków jest przewidziane w konkretnym przedszkolu, tak aby w razie czego dopasować wybór przedszkoli "rezerwowych" do zapewnianych przez nie, większych ilości miejsc?

Lidia Rogaś: tak, w dniu naboru, tj. 7 marca 2016r.

Tatulo: Strasza brakiem miejsc w zerowkach w szkole. Sami Państwo zapchają przedszkola takim stanowiskiem

Lidia Rogaś: proszę o zadanie pytania

Monika: W tym roku szkolnym dodatkowo dzieci dostana 10 godzin zegarowych czy lekcyjnych? A jaka formę będzie miało za rok i czy będzie?

Lidia Rogaś: będą to godziny zegarowe. Na drugą część pytania odpowiedź już została udzielona

Mama: W jakiej formie ma być organizowane dodatkowe 10 h dla dzieci? Obecnie mam wrażenie że dzieci rodziców pracujących więcej czasu spędzają na świetlicy niż na lekcjach.

Lidia Rogaś: na podobne pytanie odpowiedź już została udzielona

Tomasz: Czym kieruja sie szkoły podczas układania klas? kilkoro dzieci z mojej grupy przedszkolnej idzie co Naszej szkoły, czy zatem mimo, że są z innych ulic ale łaczą je już wspolne wspomnienia, przedszkole trafią do tej samej klasy??

Lidia Rogaś: proszę to zgłosić dyrektorowi szkoły, taka prośba na pewno zostanie uwzględniona

Rodzic: P. Magdalena pytała, co w wypadku zgłoszenia się do szkoły 58-60 dzieci. Odpowiedź brzmiała: "gdy wszystkie zgłoszone dzieci będą z obwodu szkoły, zostaną utworzone 3 oddziały". Chcę posłać dziecko do szkoły spoza rejonu, czy w takim wypadku moje dziecko dostanie się jedynie do szkoły rejonowej przy założeniu 25 osób w klasie? Jeśli tak, to zostawiam dziecko w przedszkolu.

Lidia Rogaś: W szkole obwodowej ma Pani miejsce zagwarantowane. Natomiast w szkole spoza obwodu w przypadku posiadania przez szkołę wolnych miejsc oraz w zależności od liczby chętnych.

Paweł: Czy po zapisaniu 6-latka do pierwszej klasy i zakończeniu rekrutacji można zmienić decyzję i zgłosić go do grupy zerowej w szkole? Do kiedy jest to możliwe? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Lidia Rogaś: można, ale może się okazać, że w wybranej szkole nie będzie wolnych miejsc i wówczas Prezydent Miasta wskazuje placówkę, w której będzie wolne miejsce

Marta: zadałam pytanie odnośnie miejsc w przedszkolach dla 3 latków. Dlaczego nie ma na nie odpowiedzi. Przecież jest to powiązane z sytuacja związana z 6 latkami

Lidia Rogaś: Planujemy utworzyć dodatkowych 100 miejsc w publicznych przedszkolach oraz utworzyć dodatkowe oddziały dla dzieci 3-letnich w niektórych szkołach podstawowych.

Kamila: czy dzieci uczęszczające obecnie do kl.I można cofnąc znów do klasy I? zastanawiam się ile takich dzieci będzie..słyszałam,ze rodzice zastanawiaja się czy nie zostawić całęj klasy znów w I klasie

Lidia Rogaś: zgodnie z prawem jest taka możliwość, ile takich dzieci jest okaże się po 31 marca

Moderator: Kończymy spotkanie. Dziękuję Pani Dyrektor oraz wszystkim zgromadzonym przed ekranami. Zachęcam do odwiedzania strony internetowej poświęconej tematowi - 6latki.szczecin.pl.

Moderator: Odpowiedzi na pytania, na które nie zdążyliśmy udzielić odpowiedzi zamieścimy na stronie 6latki.szczecin.pl.

 

Odpowiedzi na pytania, które wpłynęły po zakończeniu czatu

Czy urzad miasta bezie prowadzil jakkes nadzor nad realizacja dzialan zawartych w zaproponowanym przez panstwa pakiecie rozwiazan? czy rodzice beda mieli mozliwosc zgalaszania gdzies na biezaco dotyczacych funkcjonowania 6-latkow w szkolach?

Tak. Planujemy uruchomić od nowego roku szkolnego na stronach Portalu Edukacyjnego serwis 6-latka, aby rodzice mogli tam zamieszczać swoje opinie o pracy szkoły i spełnieniu przez szkołę oczekiwań. Inspektorzy szkół podstawowych będą na bieżąco analizowali Państwa wpisy i wyjaśniali konkretne zastrzeżenia bezpośrednio z dyrektorami szkół.

Czy szkoła podstawowa rejonowa ma obowiązek przyjąć 6latka w naborze uzupełniającym (w sierpniu 2016 r.)? wysłany przez: Krzysztof

Do klasy pierwszej oczywiście, że tak.  Dziecko do swojej szkoły rejonowej przyjmowane jest z urzędu. Oznacza to, że szkoła obwodowa ma obowiązek przyjęcia dziecka zamieszkującego w jej obwodzie do kl. I bez rekrutacji, nawet, jeśli rodzic zgłosi się po rekrutacji.

Witam, Co w przypadku, kiedy dziecko 6. letnie nie dostanie się do szkoły do klasy zerowej? Szkoła nie ma przecież obowiązku przyjęcia takiego dziecka. wysłany przez: wysłany przez: Sławomir G.

W przyjęciu dziecka do oddziału przedszkolnego ( a takim jest również oddz. „0” niezależnie od tego, czy działa on w przedszkolu czy w szkole podstawowej) brane są pod uwagę jedynie kryteria ustalone przez MEN i gminę. W przypadku, gdy dziecko nie dostanie się do żadnej z 3 wskazanych przez rodzica placówek (przedszkoli lub szkół podstawowych) 6-latkowi gmina (Prezydent Miasta Szczecin) musi wskazać wolne miejsce w innej placówce.

Proszę o informację dlaczego w przedszkolach do 4 marca trzeba złożyć deklarację a w szkołach rekrutacja rozpoczyna się później? Czy jak moje dziecko nie dostanie się do zerówki w szkole to nie będzie mogło pozostać w przedszkolnej zerówce jeszcze przez rok? mama 6-latka

Rodzice dzieci uczęszczających obecnie do oddziałów przedszkolnych w przedszkolach lub w szkołach podstawowych w terminie 7 dni poprzedzających datę rozpoczęcia rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub szkole podstawowej, do której dziecko aktualnie uczęszcza. W tym roku termin ten przypada od 29.02.2016r. do 6.03.2016r.  Jest to przepis ustawowy.

To chyba teoria. Czy Pani posiada informacje od nauczycielirodziców uczniów ile razy dziecko z pierwszej klasie wyszło na dwór? Skorzystał z tego placu??? wysłany przez: Joanna

Takie informacje posiada wychowawca klasy, wychowawca świetlicy oraz dyrektor szkoły.

Szkoły są tak dobrze wyposażone że zajęcia WF na sali gimnastycznej o wymiarach 9x6 m mają jednocześnie zaplanowane 2 klasy czyli około 50 uczniów - czy to nie przesada ? wysłany przez: SP23 w Dąbiu

Szkoła Podstawowa Nr 23 w Szczecinie dysponuje bazą sportową: sala gimnastyczna o wymiarach 205,53 m 2 (22,10 na 9,30 m); sala gimnastyczna klas I - III 42,25 m 2 (16,35 na 8,70 m); boisko szkolne. Uczniowie z klas sportowych korzystają także z pełnowymiarowej hali w Zespole Szkól nr 2 oraz CKS. Zajęcia wychowania fizycznego są prowadzone w grupach do 26 osób. Dwie grupy przebywają jednocześnie tylko na dużej sali.

Witam! Jak wygląda wyjście dziecka do toalety? Czy idzie samo czy pod opieką nauczyciela? Czy dziecko, które będzie chodziło do świetlicy będzie zabierane osobiście przez panią nauczycielkę do sali, w której będą odbywać się zajęcia i czy po zajęciach będzie odprowadzane z powrotem do świetlicy? wysłany przez: MAMa 6latki

Za bezpieczeństwo w szkole odpowiada dyrektor. Szkoły mają opracowane procedury bezpieczeństwa. Nauczyciele mają obowiązek prowadzenia z dziećmi pogadanek nt. bezpiecznego poruszania się po szkole. Najczęściej maluchy korzystają z wydzielonej części budynku (osobne skrzydło, piętro, wydzielona część korytarza). Żadne dziecko nie jest pozostawione w szkole bez opieki, proszę jednak pamiętać, że także w przedszkolu dzieci uczone są stopniowo samodzielności. W szkołach stosowane są różne rozwiązania optymalnie zapewniające bezpieczeństwo dzieci. Najlepiej zapytać bezpośrednio w konkretnej szkole jak jest ten problem rozwiązany.

Odnośnie zmianowości - nie tylko SP 59 dotychczas pracuje na zmiany ale również SP74, która nie została wymieniona przez Panią. Czy to znaczy że klasa 1 w bieżącym roku nie będzie miała zajęcia na 1 zmianę? Druga sprawa, napisała Pani że obecnie kandydować do 1 klasy będą tylko sześciolatki ale nie można zapominać, że wiele dzieci zostało odroczonych i w tym roku trafią do klasy pierwszej. wysłany przez: Anna

Za organizację pracy szkoły odpowiedzialny jest dyrektor, dlatego najlepiej by było gdyby pytanie o przyszłoroczny plan lekcji dopytała Pani bezpośrednio w tej placówce. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty dziecko w wieku 6 lat (rocznik 2009) było zobowiązane od 1.09 2015r. rozpocząć naukę w szkole podstawowej. W związku z powyższym w naborze do klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym wezmą udział tylko dzieci odroczone w tym roku szkolnym (rocznik 2009) oraz na wniosek rodziców dzieci 6-letnie (rocznik 2010).

Należy przy tym pamiętać, że jeden rocznik sześciolatków (ok. 3500 dzieci) trafi do przedszkoli, zerówek w szkołach i klas pierwszych. Będzie dużo mniej dzieci, które jednorazowo pójdą do szkoły.  W szkołach podstawowych będzie luźniej.

Witam, co w przypadku gdy dziecko nie zostanie przyjęte do zerowej klasy w szkole? Czy zostaje na przysłowiowym lodzie z rodzicami? wysłany przez: Sławomir G.

W przyjęciu dziecka do oddziału przedszkolnego ( a takim jest również oddz. „0” niezależnie od tego, czy działa on w przedszkolu czy w szkole podstawowej) brane są pod uwagę jedynie kryteria ustalone przez MEN i gminę. W przypadku, gdy dziecko nie dostanie się do żadnej

z 3 wskazanych przez rodzica placówek (przedszkoli lub szkół podstawowych) 6-latkowi gmina (Prezydent Miasta Szczecin) musi wskazać wolne miejsce w innej placówce.

Jak zostaną rozwiązane kwestie wyżywienia? W przedszkolu dziecko otrzymuje posiłki, a jak to będzie wyglądało w szkołach? wysłany przez: Wojtek

 

Każda publiczna szkoła podstawowa prowadzona przez Miasto Szczecin wydaje obiady dla dzieci. Rodzic płaci jedynie za tzw.  „wsad do kotła”, natomiast wynagrodzenia pracowników i media opłacane są z budżetu miasta. W związku z tym opłaty wnoszone przez rodzica są niewielkie.

Co z dziecmirodzicami który mieszkaja w Szczecinie aczkolwiek nie sa zameldowani, odprowadzaja tu podatki z adresu zamieszkania....czy oni jako mieszkancy miasta maja pierwszenstwo do swojej szkoły rejonowe? wysłany przez: Tomasz

Decyduje miejsce zamieszkania a nie zameldowania.

Witam. Dziecko realizuje przygotowanie przedszkolne w zerówce szkolnej. Intelektualnie dziecko jest określone jako dziecko zdolne. Wychowawczyni twierdzi, że powinno iść do 1 klasy i że problemów społeczno-emocjonalnych w rozwoju dziecka nie widzi. Opinia z Poradni mówi jednak aby dziecko powtórzyło zerówkę z uwagi na potrzeby emocjonalne. Co Pani w takiej sytuacji poradziłaby rodzicom? wysłany przez: mama

Decyzja należy do Pani.  Sądzę jednak, że priorytetem byłaby dla mnie opinia wychowawczyni dziecka, która ma bezpośredni i codzienny kontakt z dzieckiem i możliwość obserwacji funkcjonowania dziecka w grupie przedszkolnej.

Moje dziecko uczęszcza do pierwszej klasy. Do dnia dzisiejszego byli z nauczycielem na dworze na placu aż dwa razy. Nauczyciel tłumaczy to tym, że musi realizować program i nie ma czasu. Chyba nie tak to miało wyglądać?! wysłany przez: Joanna

Trudno zająć stanowisko, trzeba by się skontaktować z dyrektorem tej konkretnej szkoły i wyjaśnić  sytuację. Podstawa programowa kształcenia zintegrowanego (kl. I-III) już kilka lat temu została dostosowana do potrzeb dzieci najmłodszych i na jej zrealizowanie dzieci mają 3 lata.

Chciałam posłać dziecko do O do szkoły i tym samym nie blokować miejsca dla dzieci młodszych w przedszkolu ale pani dyrektor ze szkoły powiedziała na dniach otwartych ze nie bedzie tworzyła wiecej oddziałów O i najlepiej zeby dziecko jeszcze raz powtarzali żarówkę w przedszkolu.wysłany przez: Pani Ula

Z uwagi na sytuację w której się znajdujemy, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie będą decyzje rodziców. Dlatego też oddziały „zero” w szkołach będą tworzone w trakcie składania wniosków przez rodziców. Grupa powinna liczyć nie więcej niż 25 dzieci.

Natomiast proszę rozważyć czy nie posłać dziecka do klasy I. Podstawa programowa kształcenia zintegrowanego (kl. I-III)już kilka lat temu została dostosowana do potrzeb dzieci najmłodszych, tj. 6-latków. Poza tym nauczyciel ma obowiązek indywidualizowania pracy z dziećmi i dostosowywania swoich oddziaływań do potrzeb i możliwości dzieci. Tempo pracy dzieci w kl. I jest wolniejsze i dostosowane do ich indywidualnych możliwości.

czy to prawda, że 6 latki które zostaną w przedszkolu zostaną przydzielone do 3-4 latków? wysłany przez: Mama

Wszystko zależy od stanu liczbowego zapisanych dzieci do przedszkola. Prawo na to zezwala.

 

Jak obecnie wygląda sytuacja w poradniach pedagogicznych czy jest problem zeby się umówić jak długo trzeba czejkać ? wysłany przez: Grzegorz M

Termin badania dziecka w poradni zależy od konkretnej poradni. Wyznacza się go według kolejności zgłoszeń. Mamy 5 publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Wykaz poradni jest na stronie www.6latki.szczecin.pl. w zakładce KONTAKT. Przy wyborze właściwej decyzji pozwoli zapewne wizyta w poradni w ramach uruchomionych punktów konsultacyjnych. Podczas takiego spotkania można podzielić się swoimi obawami i otrzymać poradę specjalisty.

Odnośnie zmianowości - odpowiedziała Pani, że tylko w sp 59 zajęcia odbywają się na zmiany. a co ze szkołą 74 i 37? tam tez z tego co wiem dzieci uczą się w tym trybie. Czy tak pozostanie, czy 6 latki też będą chodziły na zmiany? wysłany przez: Anna

W przyszłym roku szkolnym jeden rocznik sześciolatków (ok. 3500 dzieci) trafi do przedszkoli, zerówek w szkołach i klas I. Będzie dużo mniej dzieci, które jednorazowo pójdą do szkoły. W szkołach podstawowych będzie luźniej.

Mamy wokół siebie kilka SP, nasze przedszkolaki czasem wychodza grupa na rozne zajecia, pewna szkola przez cały miesiac prowadzila ciekawe zajecia dla dzieci z ktorych korzystalismy po przedszkolu. Czemu nie kazda SP robi w tym znow nieciekawym okresie (dla rodziców i dzieci) takich zajeć poprzez nauke i zabawe. Są szkoły ktore interesuja sie i szukaja Chetnych poprzez taka akcje. A co z pozostałymi? i czy beda na serio jakies dni adaptacyjne dla tegorocznych PIerwszaków?? czy rzuce dziecko na głeboka wode?? wysłany przez: Monika

W celu łagodnego przejścia z przedszkola do szkoły każda publiczna szkoła podstawowa została zobowiązana do opracowania programu adaptacyjnego, opiniowanego przez Radę Rodziców oraz Radę Pedagogiczną. Głównym celem programu będzie zaspokojenie poczucia bezpieczeństwa najmłodszym dzieciom, stopniowe i sukcesywne poznawanie nowego otoczenia, nabywanie umiejętności korzystania ze sprzętów, pomieszczeń szkolnych a przede wszystkim poznawania nowych nauczycieli, pracowników i uczniów. 

Jakim cudem chcecie państwo znależć 100 miejsc dla 3-latków w przedszkolach? przecież nie są one z gumy wysłany przez: mama 3-latka

Planujemy adaptację dodatkowych pomieszczeń.

Witam. Czy gwarancja przyjęcia dziecka do szkoły, w której wcześniej uczęszczało ono do zerówki, obejmuje również szkoły profilowane, np. OSM im. Marka Jasińskiego? wysłany przez: Karol

W przypadku OSM odnośnie warunków i trybu przyjmowania uczniów obowiązują przepisy szczególne określane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czy po zapisaniu 6-latka do pierwszej klasy i zakończeniu rekrutacji można zmienić decyzję i zgłosić go do grupy zerowej w szkole? Do kiedy jest to możliwe? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Można, ponieważ dziecko w wieku 6 lat obowiązane jest odbyć roczne przygotowanie przedszkolne (Ustawa z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z dn. 8 stycznia 2016 r. poz. 35) . Należy to zrobić przed 29 marca 2016 r., ponieważ w tym dniu kończy się rekrutacja do przedszkoli (Zarządzenie nr 33/16 Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie ustalenia na rok szkolny 2016/2017 harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do przedszkoli publicznych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i klas pierwszych szkół podstawowych).

Witam serdecznie moja córka chodzi do pierwszej klasy w OSM Szczecina na Bolesława Śmiałego. Zastanawiam się czy nie pozostawić Jej jeszcze raz w pierwszej klasie. Czy wszystkie szkoły dają czas na podjęcie decyzji do końca marca? Słyszałam że OSM chce decyzję jeszcze w tym tygodniu :( Moja córka intelektualnie rozwija się bardzo dobrze. Mamy jednak problem z Jej rozwojem emocjonalnym. W domu nie chce odrabiać lekcji ani grać na instrumencie tylko woli się bawić i oglądać bajki. Jest ciągle zmęczona i bardzo trudno zmotywować Ją do lekcji w domu. Płacze i się złości. Wychowawczyni w szkole nie chce słyszeć o zostawieniu Ali ponownie w 1 klasie. Co robić? Jaka decyzja jest dobra dla mojej Córki?

W przypadku OSM obowiązują przepisy szczególne określane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organem nadzoru pedagogicznego nad szkołami artystycznymi jest Centrum Edukacji Artystycznej. Szczegóły dotyczące możliwości pozostawienia ucznia kl. I na kolejny rok znajduje się na stronie: http://prawo.cea.art.pl/obowiazek-szkolny-ponowne-uczeszczanie-do-i-klasy/

Jak dokładnie ma wygladać opieka w czasie dni wolnych od zajęć (ferie, wakacje)? Czy opieka będzie zagwarantowana w każdej szkole do której uczeszczają 6latki w pełnym wymiarze godzin w ciągu dnia tj. conajmniej 8h ?Czy również opieka będzie zapewniona w inne dni wolne od zajeć dydaktycznych takie jak okresy przed i po Świetach Bozego Narodzenia i Wielkanocy, Dzień Edukacji Narodowej, 2 maja itp ? Dziękuję uprzejmie za odpowiedź, Grzegorz M.

Opieka dla 6-i 7-latków w czasie ferii i wakacji w szkołach podstawowych będzie organizowana w formie półkolonii. Zwiększy się  liczba szkół i dodatkowa pula miejsc specjalnie dla 6-latków. Szkoły będą „pełnić dyżury” w formie półkolonii. Okresy międzyświąteczne są ustawowo wolne od zajęć dydaktycznych, dzieci natomiast mają już w chwili obecnej zapewnioną opiekę , jeśli rodzice zgłoszą taką potrzebę.  


2016/03/04